Puhtaanapito- ja kiinteistökoulutus maahanmuuttajille

Ajankohta ja kesto 

Koulutus järjestetään ajalla 5.9.-19.12.2025. Lähiopetusta on perjantaisin 5 tuntia. Yhteensä 75 tuntia. 
Huom! Ensimmäisellä viikolla opetusta on sekä perjantaina ja lauantaina. 

Opetusta ei ole 12.9.2025 ja 17.10.2025. 

 

Kohderyhmä 

Koulutus on suunnattu oppivelvollisuusiän ylittäneille maahanmuuttajille, jotka ovat aiemmin opiskelleet suomen kieltä ja jotka ovat kiinnostuneita puhtaanapito- ja kiinteistöalasta. Koulutus soveltuu opiskelijoille, joiden suomen kielen taso on vähintään eurooppalaisen viitekehyksen EVK (CEFR) taitotasolla A1.3. Koulutukseen valitaan ensisijaisesti niitä, jotka eivät ole suorittaneet vastaavaa koulutusta aikaisemmin. 

Opetuskieli 

Koulutuksen opetuskieli on suomi. 

Kustannukset 

Koulutus on vapaan sivistystyön koulutusta, ja se on opiskelijalle maksuton. Koulutuksen aikana opiskelija saa lähiopetuspäivinä opiston tarjoaman lounaan.  

Koulutuksen sisältö 

Koulutuksessa opiskellaan puhtaanapito- ja kiinteistöalan teoriaa. Teoriaopinnoissa opiskellaan alan perusteita. Opiskelijan suomen kielen taitoa vahvistetaan opiskelemalla ammattialan sanastoa. Lisäksi harjoitellaan käytännön työtehtäviä opiston omissa tiloissa. 

Koulutus antaa opiskelijalle monipuoliset valmiuksia käytännön siivoustyöhön, kiinteistöjen huoltotöihin, toimitilojen viihtyisyyden ylläpitoon ja niihin liittyviin palvelutehtäviin. Koulutus tähtää asiakaslähtöisyyteen ja palveluhenkisyyteen ja pyrkii antamaan opiskelijalle valmiudet toimia ylläpito- tai perussiivoustehtävissä. Se antaa myös hyvät valmiudet hakeutua ammatilliseen koulutukseen esimerkiksi puhtaus- ja kiinteistöalan perustutkintoon. 

Opettaja 

Koulutuksen opettajana toimii Eija Pajula. 

Lisätietoja 

Koulutuspäällikkö Hanne Pietilä 

hanne.pietila@leko.fi 

0504674375 

 

Hakeminen 

Haku koulutukseen on 25.-31.8.2025 tästä linkistä.

Koulutukseen valitaan enintään 10 opiskelijaa. Koulutusta ei järjestetä, mikäli hakijoita on liian vähän.