Puhtaanapito- ja kiinteistökoulutus maahanmuuttajille
Ajankohta ja kesto
Koulutus järjestetään ajalla 5.9.-19.12.2025. Lähiopetusta on perjantaisin 5 tuntia. Yhteensä 75 tuntia.
Huom! Ensimmäisellä viikolla opetusta on sekä perjantaina ja lauantaina.
Opetusta ei ole 12.9.2025 ja 17.10.2025.
Kohderyhmä
Koulutus on suunnattu oppivelvollisuusiän ylittäneille maahanmuuttajille, jotka ovat aiemmin opiskelleet suomen kieltä ja jotka ovat kiinnostuneita puhtaanapito- ja kiinteistöalasta. Koulutus soveltuu opiskelijoille, joiden suomen kielen taso on vähintään eurooppalaisen viitekehyksen EVK (CEFR) taitotasolla A1.3. Koulutukseen valitaan ensisijaisesti niitä, jotka eivät ole suorittaneet vastaavaa koulutusta aikaisemmin.
Opetuskieli
Koulutuksen opetuskieli on suomi.
Kustannukset
Koulutus on vapaan sivistystyön koulutusta, ja se on opiskelijalle maksuton. Koulutuksen aikana opiskelija saa lähiopetuspäivinä opiston tarjoaman lounaan.
Koulutuksen sisältö
Koulutuksessa opiskellaan puhtaanapito- ja kiinteistöalan teoriaa. Teoriaopinnoissa opiskellaan alan perusteita. Opiskelijan suomen kielen taitoa vahvistetaan opiskelemalla ammattialan sanastoa. Lisäksi harjoitellaan käytännön työtehtäviä opiston omissa tiloissa.
Koulutus antaa opiskelijalle monipuoliset valmiuksia käytännön siivoustyöhön, kiinteistöjen huoltotöihin, toimitilojen viihtyisyyden ylläpitoon ja niihin liittyviin palvelutehtäviin. Koulutus tähtää asiakaslähtöisyyteen ja palveluhenkisyyteen ja pyrkii antamaan opiskelijalle valmiudet toimia ylläpito- tai perussiivoustehtävissä. Se antaa myös hyvät valmiudet hakeutua ammatilliseen koulutukseen esimerkiksi puhtaus- ja kiinteistöalan perustutkintoon.
Opettaja
Koulutuksen opettajana toimii Eija Pajula.
Lisätietoja
Koulutuspäällikkö Hanne Pietilä
hanne.pietila@leko.fi
0504674375
Hakeminen
Haku koulutukseen on 25.-31.8.2025 tästä linkistä.
Koulutukseen valitaan enintään 10 opiskelijaa. Koulutusta ei järjestetä, mikäli hakijoita on liian vähän.
